Skip to main content
Etusivu » Vatsa ja suolisto » Kasvavat IBD-potilasmäärät koettelevat hoidon tasa-arvoa
Tulehdukselliset suolistosairaudet

Kasvavat IBD-potilasmäärät koettelevat hoidon tasa-arvoa

IBD ei katso ikää – vaikka diagnoosi tulehduksellisista suolistosairauksista tehdään useimmiten nuorelle aikuiselle, tauti voi puhjeta yhtä hyvin lapsella kuin eläkeikäiselläkin. Kuva: Getty Images

Ulla Suvanto

toiminnanjohtaja, Suolistosairaudet ry

IBD yleistyy, ja hoidon tarve kasvaa. Samalla hyvinvointialueiden kiristyvä talous voi vaikuttaa potilaille tärkeisiin hoitotarvikkeisiin.

Suolistossa kytevä autoimmuunitulehdus on yhä useamman arkea. Crohnin tautia ja haavaista paksusuolentulehdusta sairastaa Suomessa jo yli 62 000 ihmistä, ja vuosittain diagnoosin saa noin 3 000 uutta potilasta. Hoidon tarve lisääntyy, mutta hyvinvointialueiden resurssit eivät aina kasva samassa suhteessa.

– Potilasmäärät ovat jatkuvassa nousussa, mutta hoitoon, seurantaan ja tarvikkeisiin käytettävissä olevat varat eivät välttämättä lisäänny. Tämä herättää huolta yhdenvertaisuudesta, sanoo Suolistosairaudet ry:n toiminnanjohtaja Ulla Suvanto.

IBD ei katso ikää – vaikka diagnoosi tehdään useimmiten nuorelle aikuiselle, tauti voi puhjeta yhtä hyvin lapsella kuin eläkeikäiselläkin. Sairaus on kuitenkin aina hyvin yksilöllinen, ja sen hallinta edellyttää Suvannon mukaan räätälöityä hoitoa ja oikeita tarvikkeita.

– Jos lääkehoito tai esimerkiksi avanteen hoitotarvikkeet eivät ole sopivia, seurauksena voi olla paitsi fyysistä haittaa myös merkittäviä vaikutuksia työ- ja toimintakykyyn. Oikean hoidon löytäminen on potilaan hyvinvoinnin kannalta olennaista.

Hyvä hoito ja vertaistuki kantavat arjessa

Kun hyvinvointialueet joutuvat kiristämään budjettejaan, vaikutukset ulottuvat myös potilaan arkeen. Esimerkiksi avanteen hoitotarvikkeiden on vastattava täsmällisesti kunkin potilaan tarpeita ja vähäisetkin rajoitukset voivat vaikeuttaa elämää.

– Tärkeintä olisi varmistaa, ettei hoitotarvikkeiden saatavuuteen tule rajoituksia kustannuspaineiden vuoksi. Hinta ei saa olla ratkaiseva tekijä, kun potilaalle valitaan sopivaa hoitoa, Suvanto sanoo.

Suvannon mukaan tärkeintä on nähdä ihminen kokonaisuutena: hoidon ei tulisi kohdistua vain yhteen sairauteen, vaan koko ihmiseen. Monilla IBD-potilailla esiintyy iho- ja niveloireita sekä muiden pitkäaikaissairaiden tavoin erilaisia mielialaoireita, jotka edellyttävät laaja-alaista hoitoa.

– Kun hoito toimii kokonaisuutena ja tukea saa tarpeen mukaan, pitkäaikaissairaudenkin kanssa on mahdollista elää täysipainoista elämää. Myös vertaistuen merkitys tässä on suuri, sillä sen kautta voi saada apua jaksamiseen ja huomata, ettei ole yksin.

Kärsitkö avannesidoksen ohivuodoista?

Ongelma ratkaistu! – Uusi ratkaisu EsteemBody ja Leak Defence

Next article