
Elina Karvonen
yksikönjohtaja, Mainiokoti Pacius
Kun elämänkokemusta on karttunut usean vuosikymmenen ajalta, ikääntyneen suurin toive on turvallinen ja viihtyisä koti, jossa saa elää omannäköistä, arvokasta elämää. Mainiokodeille on kunnia-asia huolehtia hyvin sukupolvesta, joka on huolehtinut meistä kaikista.
Helsingin sydämeen rakentuva Mainiokoti Pacius vastaa ikäihmisten tarpeisiin tarjoamalla turvallisen, esteettömän ja avaran kodin, jossa asukkaat saavat nauttia sekä oman kodin yksityisyydestä että yhteisöllisyydestä. Työntekijät huolehtivat yksilöllisten toiveiden ja asukkaiden itsemääräämisoikeuden toteutumisesta.
– Olemme paljon vartijoina: ikääntyneet ovat antaneet meille paljon ja nyt on meidän vuoromme huolehtia heistä. Siksi kunnioitus ja omannäköinen koti ovat ydinarvojamme. Kysymme esimerkiksi aina luvan, saammeko tulla käymään asukkaan kodissa, sanoo Mainiokoti Paciuksen yksikönjohtaja Elina Karvonen.

Ainutlaatuinen koti keskellä kaupunkia
Mainiokoti Pacius avautuu maaliskuussa 2026 Mehiläisen entisiin toimistotiloihin, joista remontoidaan parhaillaan nykyaikaista ja viihtyisää hoivakotia. Asukkaiden yhteisessä käytössä tulee olemaan esimerkiksi viihtyisä monitoimitila sekä osittain katettu ja lasitettu kattoterassi, josta avautuvat kauniit merinäköalat.
Kerrosten ulkokaarella, yhteisten oleskelutilojen ja keittiön ympärillä sijaitsevat toimistohuoneet muuntautuvat moderneiksi asukashuoneiksi. Jokaisessa huoneessa on iso ikkuna joko Huopalahdelle tai kaupunkiin päin, jolloin maiseman pääsee valitsemaan oman mieltymyksen mukaan – osa haluaa nähdä ihmisiä kulkemassa kaduilla ja osa toivoo vehreämpiä näkymiä.
– Saamme aivan ihanan, urbaanin, nykyaikaisen hoivakodin, jonne läheisten on helppo tulla julkisillakin. Mainiokoti Pacius vastaa niiden ikääntyneiden toiveisiin, jotka ovat asuneet koko ikänsä kaupungissa ja haluavat säilyttää kaupungin sykkeen ympärillään, Karvonen kertoo.
Elämää ja elämyksiä oman kokin herkuista yhteisiin retkiin
Yksikönjohtaja Karvonen kertoo tekevänsä kaikkensa sen eteen, että asuminen Mainiokoti Paciuksessa on lämmintä, viihtyisää ja arvostavaa. Asukkaiden yksilölliset toiveet huomioidaan myös makuelämyksissä. Mainiokoti Paciukseen tulee oma kokki, joka toteuttaa asukaskokouksissa kerättyjä ruokatoiveita.
– Asukkaat ovat pääosin 80 vuoden paremmalla puolella ja he toivovat yleensä perinteisiä suomalaisia ruokia, joita ovat syöneet lapsuudessaan. Maukas ja ravitseva ruoka on merkittävä osa nautinnollista arkea ja siksi on niin ihanaa, että saamme oman kokin ja keittiön, Karvonen sanoo.
Yhteisölliseen asumiseen tuovat maustetta myös erilaiset retket ja muu ohjelma. Yhteiseen tekemiseen saa osallistua omien mieltymysten ja toimintakyvyn mukaan. Jos asukas haluaa lukea tai katsoa televisiota omassa kodissaan, niin saa tietenkin tehdä.
Mainiokoti Paciuksessa vietetään suomalaisen kalenterin mukaisia juhlapyhiä joulusta juhannukseen ja itsenäisyyspäivästä vappuun.
– Aloitamme esimerkiksi jouluvalmistelut jo marraskuun puolella ja joulukuussa seurakunnat käyvät tavallista tiheämmin pitämässä hartauksia. Käymme myös joulumarkkinoilla tunnelmoimassa.
Yhteistä, erilaista ohjelmaa on päivittäin, joten valinnanvaraa riittää.
– Meillä on kulttuuria ja musiikkiesityksiä, haemme torilta mansikoita tai käymme museoissa katsomassa asukkaita kiinnostavia näyttelyitä ja leivomme yhdessä. Läheisistä päiväkodeista tulee lapsia vierailulle ja meillä käy myös lemmikkejä rapsuteltavina. Yhdessä tekeminen tuo iloa ja virkeyttä päiviin, mikä on tärkeää ikäihmisten läheisillekin. Tervetuloa tutustumaan Mainiokoti Paciukseen maaliskuussa, Karvonen hymyilee.

Etsitkö hoivakotipaikkaa itsellesi tai ikääntyneelle läheisellesi?
Kysy Mainiokoti Paciuksen asukaspaikoista puh. 020 581 300 tai tutustu meihin verkkosivuillamme!